Çocuklar Kaybolmasın...
Bu akşam, haberlerde yine kayıp bir çocuk haberi izledim de, içim cız etti. Bizim çocuklarımız neden kayboluyor? Hatırlarsınız sanırım, geçen haftalarda Beratcan isimli kayıp çocuğun cesedi bulunmuştu. Çocuğun öldürülüş sebebinin; annesinin bir adamla olan ilişkisi deniyor. Deniyor denmesine de, burada çocuğun suçu ne? 
                                         
Her gün, daha nice adını bilmediğimiz çocuklarımız kaybolmaya devam ediyor. Bunda amaç ne? Çocuklar bile isteye mi kaçıyorlar? Hangi çocuk bile isteye evden kaçsın ki...

Az önce bu yazıyı yazmadan önce internet haberlerine bakarken bir site gördüm ve fazlasıyla dikkatimi çekti. Çünkü son zamanlarda, yazımda da belirttiğim gibi; çocukların kayıp olmalarını sıkça tv'lerde görür olduk. 

Sitenin ismi Çocuklar Kaybolmasın (tıklayınız.)  ve burada çocukların kaybolmaması için ebeveynlere düşen kurallar yazıyor. Yani ebeveynler çocuklarına bu kuralları öğretmeli ki, çocuklar kaybolmasın. Çocuklar kolay kaybolur ve bulmak zordur. Oysaki basit önlemlerle çocuklarımızın kaybolmalarını önleyebiliriz. 
OKUL ÖNCESİ ÇOCUKLAR OKUL ÇAĞINDAKİ ÇOCUKLAR İÇİN ALTIN KURALLAR

* Çocuklarınıza sakıncalı yerler hakkında bilgi verin. Issız sokaklar, inşaatlar ve terk edilmiş yerlere gitmemeleri gerektiğini çocuklarınıza öğretin. 

*Çocuklarınıza tanıdıkları bir kişi ile bile olsa sizin onayınız olmadan gitmemesi gerektiğini öğretin. ( İşte bizim ülkemizde olan kayıplar hep bu yüzden. Çocuk, karşısındaki kişiyi tanıyor ve ona güveniyor. Ama güvenmemeli. )

*Çocuklarınıza tanımadıkları kişilerden yiyecek, içecek, ilaç gibi maddeler almaması gerektiğini öğretin. 

*Çocuklarınıza, sesin bir imdat çağrısı olabileceğini anlatın. Zor durumlarda bağırarak yardım istemesini öğretin. 

*Çocuklarınıza adını, soyadını, aile bireylerinin ad ve soyadlarını, adresini ve telefonunu öğretin. Kimlik bilgilerini yanında taşımasını sağlayın. ( Yani çocuk bazı şeyleri bilmeli. )

*Çocuklarınıza evde yalnız kaldıklarında tanımadıkları kimseye kapıyı açmamaları gerektiğini öğretin. 

*Çocuklarınızı parkta ya da dışarıda oyun oynarken sürekli izleyin. ( İşte, ülkemizde çoğalan kayıpların bir başka sebebi daha. '' Ne de olsa çocuk oynuyor, ben işimi halledeyim. '' düşüncesi olmamalı ebeveynde. )

*Çocuklarınıza güvenlik görevlileri, polis, jandarma gibi güvenebilecekleri kişileri ve okul, hastane, karakol, cami gibi yardım isteyebileceği yerleri öğretin. 

*Çocuklarınıza kaybolduklarını fark ettiklerinde oldukları yerden uzaklaşmaması gerektiğini öğretin. 

*Çocuklarınızı birine emanet etmek zorunda kaldığınızda sürekli o kişiyle iletişimde olun.

*Çocuklarınıza internet ve sosyal medya ortamlarında tanımadığı kişilerle fotoğraf, adres, okul ve şahsi bilgileri paylaşmamayı öğretin. 

*Çocuklarınızın gün içinde yaptıklarından haberdar olun. Arkadaşlarının ve ailelerinin adlarını, telefon numaralarını ve adreslerini kolayca ulaşabileceğiniz bir yerde bulundurun.  Benim henüz çocuğum yok, evli değilim ama teyzelerimin, halalarımın, amcalarımın, komşularımın küçük çocukları var. Bu bilgileri ben de onlara aktarmaya çalışıyorum. Sizler de çevrenize, çocuklarınıza bu bilgileri öğretin lütfen. Artık daha fazla çocuklar kaybolmasın..                                                                    Bu blog yazısındaki bilgiler http://www.cocuklarkaybolmasin.gov.tr/ 'e aittir. 

5 yorum:

 1. Çok çok faydalı bir yazı olmuş, tebrik ederim. :) Beratcan olayının iç yüzü henüz kesinleşmedi içim yanıyor gerçekten. Küçük çocuğun suçu neydi. :(

  YanıtlaSil
 2. WWW.ASOSYO.COM - SOSYAL MEDYA PLATFORMU
  Merhaba sizide aramızda görmek isteriz.Editör başvuruları başlamış bulunmaktadır.
  http://www.hamdicetin.com.tr/2016/04/asosyocom-basvurular.html

  YanıtlaSil
 3. Yanıtlar
  1. teşekkür ediyorum. Bilinmesi gereken bilgiler olarak düşündüm. Günümüzün büyük kanayan yarası..

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.